Čo odhalila najnovšia štúdia o vplyve pasívneho fajčenia a vapovania na deti? Pozrite si hlavné zistenia z výskumu, na ktorom sa zúčastnilo 1 777 detí vo veku 3 až 11 rokov.
Rozdiel medzi pasívnym fajčením a pasívnym vapovaním
Na úvod si treba ujasniť, aký je rozdiel medzi pasívnym fajčením a pasívnym vapovaním.
Pri fajčení klasickej cigarety vznikajú dva hlavné zdroje pasívneho dymu:
- dym, ktorý fajčiar najprv vdýchne a následne vydýchne do okolia,
- a vedľajší prúd dymu vychádzajúci priamo zo zapáleného konca cigarety.
Na rozdiel od toho, pri vapovaní sa para (alebo presnejšie aerosól) vytvára len počas samotného potiahnutia z elektronickej cigarety. Navyše, laboratórne štúdie ukazujú, že viac ako 99 % nikotínu vdychovaného pri vapovaní sa v tele používateľa vstrebáva – do okolia sa teda dostáva len minimálne množstvo.
Aj preto sa predpokladalo, že deti vystavené pasívnemu fajčeniu budú mať vyššiu hladinu nikotínu v tele než tie, ktoré sú v blízkosti vaperov. Zároveň sa očakávalo aj nižšie vystavenie iným škodlivým látkam v prípade pasívneho vapovania – keďže už dnes vieme, že aerosól z elektronických cigariet obsahuje výrazne menej toxických a karcinogénnych látok než klasický tabakový dym.
Na potvrdenie týchto predpokladov výskumníci analyzovali hladiny kotinínu – látky, ktorá vzniká rozkladom nikotínu – vo vzorkách krvi u detí pomocou tzv. kotinínového testu.
Absorpcia nikotínu (kotinín v sére)
Kotinín je hlavný metabolit nikotínu – teda látka, ktorá vzniká v tele pri jeho rozklade. Jeho prítomnosť v krvi slúži ako spoľahlivý dôkaz toho, že človek bol vystavený tabakovému dymu.
Dnes je kotinín považovaný za najpresnejší biologický ukazovateľ (marker) pasívneho aj aktívneho vystavenia sa tabakovému dymu.
Hladina kotinínu v sére priamo súvisí s množstvom nikotínu, ktoré telo prijalo. Inými slovami – čím viac cigariet človek vyfajčí, alebo čím dlhšie dýcha tabakový dym z okolia, tým vyššia bude koncentrácia kotinínu v jeho krvi.
Ako prebiehala štúdia
Výskumu sa zúčastnilo 1 777 detí vo veku od 3 do 11 rokov. Do analýzy boli zaradené len deti, u ktorých bolo v priebehu posledných 7 dní potvrdené vystavenie buď:
- výlučne pasívnemu tabakovému dymu,
- výlučne výparom z e-cigariet,
- žiadnej forme týchto expozícií.
Deti, ktoré boli vystavené obom – teda pasívnemu fajčeniu aj vapovaniu – boli z výskumu vylúčené, keďže u nich nebolo možné presne určiť, ktorá forma prispela viac k vstrebaniu nikotínu.
Pomocou dát z National Health and Nutrition Examination Survey výskumníci následne analyzovali hladiny kotinínu v krvných vzorkách detí. Tie porovnali s údajmi získanými od rodičov o tom, či a ako často bol v ich domácnosti v uplynulom týždni používaný tabak či elektronické cigarety.
Výsledok, ktorý asi nikoho neprekvapil
Najvyššia hladina nikotínu v krvi (meraná prostredníctvom kotinínu) bola zaznamenaná u detí vystavených výlučne pasívnemu tabakovému dymu – priemerná hodnota dosiahla 0,494 mikrogramu na liter.
U detí, ktoré boli vystavené iba výparom z e-cigariet, bola zistená priemerná hladina výrazne nižšia – 0,081 mikrogramu na liter.
Deti, ktoré neboli vystavené ani fajčeniu, ani vapovaniu v domácom prostredí, mali priemernú hladinu kotinínu na úrovni len 0,016 mikrogramu na liter.
Výsledky jednoznačne ukázali, že deti vystavené výlučne výparom z e-cigariet mali reálne až o 83,6 % nižšiu hladinu kotinínu – teda vstrebávanie nikotínu – v porovnaní s deťmi, ktoré boli vystavené pasívnemu fajčeniu klasických cigariet.
Pasívna absorpcia nikotínu z výparov e-cigariet a tabakového dymu
u deti vo veku 3 až 11 rokov

„V súhrne sme zistili, že absorpcia nikotínu je oveľa nižšia u detí, ktoré sú vystavené výparom z e-cigariet, v porovnaní s pasívnym tabakovým dymom, ale stále je približne
5-krát vyššia ako u detí, ktoré nie sú vystavené ani jednému z nich. To naznačuje, že prechod z fajčenia na vaping v uzavretých priestoroch môže podstatne znížiť, ale nie odstrániť pasívne vystavenie detí nikotínu a iným škodlivým látkam.“
Harry Tattan-Birch, PhD
Záver, čo z toho vyvodiť
Aj keď štúdia preukázala, že množstvo vstrebávaného nikotínu pri pasívnom vapovaní je až o 83,6 % nižšie v porovnaní s pasívnym fajčením, malé množstvo nikotínu sa do tela osoby v blízkosti vapera predsa len môže dostať.
Ak chcete čo najviac obmedziť vystavenie detí nikotínu a ďalším škodlivým látkam, odporúčame nevapovať v ich prítomnosti vôbec.
Okrem zdravotného rizika tu zohráva úlohu aj výchovný aspekt – deti vnímajú správanie dospelých ako vzor. Pravidelné vystavenie výparom z e-cigariet môže ovplyvniť ich postoj k nikotínovým produktom v budúcnosti a zvýšiť pravdepodobnosť, že ich budú chcieť vyskúšať.
Správajme sa preto zodpovedne – nevapujme v blízkosti detí ani mladistvých.
Použité zdroje:
https://www.ecigclick.co.uk/secondhand-nicotine-exposure-in-children-83-lower-in-vaping-compared-to-smoking/
https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2821086
https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2822305
https://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=206