História vapingu

Čo je vaping a jeho stručná história

Chcete vedieť čo sa skrýva za slovom vaping a aká je jeho stručná história? V našom článku nájdete odpovede na vaše otázky.

Vaping je fenomén, ktorý pomáha

Samotný vaping je založený na odparovaní látok rozpustených v kvapaline (tzv. e-liquide). Nakoľko pri vapingu nedochádza k spaľovaniu tabaku, nemusíte sa obávať dechtu a iných chemických látok, ktoré vznikajú práve pri klasickom fajčení. Na odparovanie e-liquidu a jeho následné inhalovanie sa používa elektronická cigareta. Postupom času sa stal vaping na celom svete veľmi populárny a v súčasnej dobe okrem možnosti ako skoncovať s klasickými cigaretami či IQOSom zohráva aj spoločenskú funkciu.

Pre veľa ľudí sa stal vaping jednoducho koníčkom, záľubou či životným štýlom. Vznikajú rôzne komunity, v ktorých si ľudia a fanúšikovia vapingu vymieňajú svoje skúsenosti, stretávajú sa a zdieľajú svoju radosť z vapingu.

Krátka história elektronických cigariet

Vaping je spôsob inhalácie aerosólu, ktorý vzniká zahrievaním tekutiny obsahujúcej nikotín, príchute a iné zložky. Vaping sa stal populárnym alternatívou ku fajčeniu tabaku, pretože ponúka nižšie riziko zdravotných problémov, väčšiu rozmanitosť chutí a hlavne možnosť regulovať dávku a silu nikotínu. No ako a kedy vznikol vaping?

Joseph Robinson, ako prvý vynálezca elektronickej cigarety
Technický nákres prvej elektronickej cigarety v podaní Josepha Robinsona z roku 1927.

Prvý nápad na elektronickú cigaretu sa datuje už do roku 1927, keď americký vynálezca Joseph Robinson podal prevratný patent na zariadenie, ktoré malo vytvárať paru z liečivých látok. V roku 1930 bol patent následne schválený, no vynálezca túto prevratnú myšlienku nikdy nedotiahol do zdarného konca.

Druhý pokus ako priniesť svetu elektronickú cigaretu uskutočnil vynálezca menom Herbert A. Gilbert.
Druhý pokus o e-cigaretu z roku 1963 od vynálezcu Herberta A. Gilberta.

V roku 1963 sa objavil ďalší pokus a snaha priniesť svetu elektronickú cigaretu. Pričinil sa o to vynálezca menom Herbert A. Gilbert. Ten navrhol zariadenie, ktoré malo nahradzovať dym tabaku parou s príchuťou. H. A. Gilbert dokonca vyrobil niekoľko prototypov a predviedol ich rôznym spoločnostiam, ktoré však o jeho vynález nemali ani najmenší záujem, a tak nebol nikdy komerčne využitý.

Čínsky vynálezca elektronickej cigarety Hon Lik
Úspešný čínsky vynálezca elektronickej cigarety Hon Lik so svojou obľúbenou e-cigaretou RUYAN v podobe tradičnej fajky.

Prvá úspešná elektronická cigareta sa objavila až v roku 2003, keď čínsky farmaceut a vášnivý fajčiar menom Hon Lik vymyslel zariadenie, ktoré používalo piezoelektrický ultrazvukový atomizér na zahrievanie tekutiny s nikotínom. Hon Lik sa inšpiroval snom, v ktorom sa topil v mori pary, a chcel vytvoriť bezpečnejší spôsob fajčenia pre seba a ostatných fajčiarov. Jeho elektronická cigareta bola predstavená verejnosti v roku 2004 pod značkou RUYAN (čo znamená „podobné fajčeniu“), a stala sa hitom na čínskom trhu.

Od roku 2006 sa elektronické cigarety začali šíriť aj do Európy a Severnej Ameriky, kde si získali mnoho priaznivcov aj kritikov. V priebehu rokov sa technológia vapingu vyvíjala a zdokonaľovala, objavovali sa nové typy zariadení, náplní a príchutí. Dnes existuje množstvo rôznych štýlov a značiek vapingu, ktoré uspokojujú rôzne potreby a preferencie užívateľov.

Vaping je fenomén, ktorý má svoju históriu, súčasnosť a pevne verím, že aj „svetlú“ budúcnosť. Je to spôsob, ako si užiť nikotín bez škodlivých účinkov tabakového dymu, ale aj spôsob, ako sa vyjadriť svojou osobnosťou a štýlom. Vaping je viac než len náhrada fajčenia, je to životný štýl.

Ako sa tvorí para a z čoho sa skladá elektronická cigareta?

E-cigareta je zariadenie, ktoré pomocou elektrickej energie, ktorú jej dodáva vstavaná alebo vymeniteľná batéria ohrieva tekutinu (tzv. e-liquid). E-liquid je potom nosičom príchute a nikotínu. Týmto procesom sa vytvára para, ktorú používateľ následne vdychuje namiesto dymu z klasických cigariet. Elektronické cigarety sa skladajú prevažne z troch hlavných častí: batérie, nádržky na e-liquid a žhaviacej hlavy, či kovovej špirálky s vatou. Batéria dodáva elektrický prúd, nádržka uchováva e-liquid a žhaviaca hlava slúži na samotný ohrev a premenu e-liquidu na paru.

Aspire Flexus AIO
Aj takto môže vyzerať súčasná elektronická cigareta v podaní známej spoločnosti Aspire.

Je nutné ešte raz zdôrazniť, že v dnešnej dobe máte možnosť výberu a voľby výsledného obsahu nikotínu v e-liquide. Silu nikotínu si dokážete regulovať a nastaviť presne podľa vašej individuálnej potreby. Na vlastnej koži som sa o tom presvedčil a vďaka vapingu som dokázal zničiť celkový obsah nikotínu v e-liquide z 20 na 3 mg. To isté platí aj o možnosti rozhodnúť sa akú príchuť na vaping použijete.

V špecializovaných predajniach nájdete nepreberné množstvo prichutí, a to od tabakových, cez mentolové až po ovocné či koláčové. Našťastie je ich stále veľa a tak sa nemusíte obávať, že nenájdete tú správnu príchuť, ktorá vám sadne na 100 percent. Všetky použité prísady, látky v e-liquidoch musia spĺňať prísne kritériá zdravotnej nezávadnosti.

Vaping nie je určený deťom, mladistvým a tehotným ženám.

Pre koho nie je určená elektronická cigareta

Elektronická cigareta nie je určená pre mladistvé osoby vo veku do 18 rokov, tehotné a dojčiace ženy. Majte na zreteli, že ak nie ste závislí od nikotínu, neexperimentujte a určite nevyhľadávajte e-liquidy s jeho obsahom.

Určite sa vyhnite jednorazovým cigaretám, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou obsahujú najvyššie povolené množstvo nikotínu. Používajte výhradne len e-liquidy bez obsahu nikotínu, čím predídete možným rizikám a vzniku závisloti. Elektronická cigareta nie je vhodná pre ľudí alergických alebo precitlivených na niektoré zložky obsiahnuté v e-liquidoch.

Ak nepatríš ani do jednej z uvedených skupín a rozhodol si sa vaping vyskúšať, tak tento článok ti pomôže nájsť svoju „prvú“ e-cigaretu.